قیمت میلگرد کاهش یافت

به گزارش وبلاگ رویال درام، تهران (پانا) - پس از نوسانات قیمت سیمان و فولاد که به علت عدم عرضه کافی به وسیله تولیدکنندگان و قطعی برق کارخانجات رخ داده بود، قیمت ها در بازار فرایند کاهشی به خود گرفته و امروز سیمان به حدود هر پاکت 25 هزار تومان درب کارخانه رسیده است؛ قیمت هر کیلو میلگرد هم که تا 22 هزار تومان بالا رفته بود اخیرا به حدود 16 هزار تومان کاهش یافته است.

قیمت میلگرد کاهش یافت

به گزارش ایسنا، قیمت سیمان فرایند نزولی به خود گرفته و سازندگان خبر می دهند که به وسیله بورس، هر پاکت سیمان را درب کارخانه 25 تا 27 هزار تومان خریداری می نمایند. البته قیمت هنوز به قبل از گرانی های ناشی از نرخ گذاری افزایش 12 درصد و قطعی های مکرر برق بازنگشته است. چند روز قبل هم نرخها از بالای 70 هزار تومان به ازای هر پاکت به حدود 60 هزار تومان رسیده بود. البته فعالان صنعت ساختمان انتظار دارند قیمت ها پایین تر هم بیاید.

در حال حاضر هر تن سیمان هم به حدود 540 هزار تومان رسیده و این در حالی است که ابتدای امسال 220 هزار تومان قیمت داشت اما در پی قطعی های برق ماههای اخیر تا یک میلیون و 200 هزار تومان به ازای هر تن هم رسیده بود.

تمامی توزیع نمایندگان سیمان وارد بورس می شوند

امروز سید رضا فاطمی امین ـ وزیر صمت ـ در حاشیه نشست خود با بعضی نمایندگان از بازگشت قیمت سیمان به کیسه ای 25 هزار تومان در بورس کالا اطلاع داد و گفت: کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم اصلاح ساختار بود و با روش های تعزیراتی، موردی و بعلاوه ایجاد جو روانی قیمت ها به اینجا نرسید به طوری که تعادلی که در بازار ایجاد شد، نرخ سیمان را کاهنده کرد.

به گفته فاطمی امین، تا دو هفته آینده بر بازار سیمان متمرکز خواهیم بود. تمامی خرده فروشان و عاملان فروش سیمان وارد سامانه تجارت و بورس خواهند شد تا در بورس و در حوزه عمده فروشی و خرده فروشی به یک روال معقول دست یابیم.

روز هشتم شهریورماه هم معاون امور معادن وزارت صمت اظهار داشت واحدهای تولیدنماینده سیمان که تا کنون پیروز به اخذ کد بورسی نشده اند ظرف مدت یک هفته فرصت دارند در بورس کالا ثبت نام و نسبت به عرضه محصولات خود در بورس کالا اقدام نمایند.

هر کیلو میلگرد اصفهان 15 هزار و 900 تومان

از بازار فولاد هم خبر می رسد که نرخ هر کیلو میلگرد که تا 22 هزار تومان در هفته های اخیر رسیده بود با لحاظ 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به حدود 16 هزار تومان کاهش یافته است. قیمت آنلاین هر کیلو میلگرد آجدار سایز 22 تا 32 کارخانه ذوب آهن اصفهان 14 هزار و 585 تومان است که با لحاظ 1313 تومان مالیات بر ارزش افزوده 15 هزار و 898 تومان می گردد.

این درحالی است که اوایل امسال هر کیلو میلگرد حدود 13 هزار و 500 تومان بود. فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ به ایسنا گفت: قیمت میلگرد از کیلویی 8000 تومان در سال گذشته به یکباره در سال 1400 بالا رفت و حالا میزان اندکی کاهش پیدا نموده که 16 تا 17 هزار تومان به دست مصرف نماینده می رسد اما معتقدیم بازار فولاد هنوز حباب دارد.

قول حذف امضاهای طلایی از بازار سیمان و فولاد

امروز وزیر صنعت، معدن و تجارت از تعریف سه راه چاره برای بازار فولاد صحبت کرد و گفت: در مهرماه رصد کامل اطلاعاتی از زنجیره فولاد را دنبال می کنیم تا تمام تولیدات مقاطع فولادی، شمش و محصولات در سامانه جامع تجارت عرضه گردد و رانت ها و چند قیمتی بودن فولاد از این طریق از بین برود. در مرحله دوم ساختار بازار را اصلاح خواهیم کرد و تأثیر ابلاغ قوانین و مقررات تازه را در آبانماه خواهیم دید و امضاهای طلایی تا این زمان از بین خواهد رفت. در آذرماه هم در ساختار صنعت فولاد اصلاح ساختاری خواهیم داشت که به سمت کاهش قیمت تمام شده حرکت کنیم و رقابت سازنده ای برای کاهش هزینه ها در بازار فولاد را ببینیم و بازار فولاد تحت تأثیر نوسانات ارزی نباشد.

فاطمی امین تاکید نمود: در مهرماه رصد کامل اطلاعاتی از زنجیره فولاد را دنبال می کنیم تا تمام تولیدات مقاطع فولادی، شمش و محصولات در سامانه جامع تجارت عرضه گردد و رانت ها و چند قیمتی بودن فولاد از این طریق از بین برود. در مرحله دوم ساختار بازار را اصلاح خواهیم کرد و تأثیر ابلاغ قوانین و مقررات تازه را در آبانماه خواهیم دید و امضاهای طلایی تا این زمان از بین خواهد رفت.

در حالی وزیر صمت دولت رئیسی موافق بورسی شدن سیمان است که سازمان استاندارد بر موضع خود درخصوص مخالفت با ورود سیمان به بورس محکم ایستاده است. محمد اسلامی ـ وزیر سابق راه و شهرسازی ـ هم به اسم مخالف بورسی شدن بورس گفته بود که این موضوع بدون رعایت ضوابط و قوانین کشور اتخاذ و اجرایی شده است. اما رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم ـ هنوز در قبال بورس سیمان موضعی نگرفته است. او البته با اشاره به برنامه دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، گفته که مردم دغدغه تامین مسکن نداشته باشند و خانه اولی ها برای مسکن در سامانه ثبت نام نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "قیمت میلگرد کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت میلگرد کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید